Biorąc pod uwagę, że armatura łazienkowa ma nam służyć nienagannie nawet przez kilkanaście lat, warto zdecydować się na zakup droższego modelu. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, a także wskażemy zalety droższych baterii łazienkowych.

zdjęcia: https://www.hotbath.it/

Czym różni się armatura łazienkowa?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Nie każda armatura może zostać podłączona do tego samego punktu poboru wody. Wyróżniamy armaturę przeznaczoną do montażu w ścianie, w blacie, a także w podłodze. Baterie łazienkowe różnią się również sposobem regulacji strumieniem i temperaturą: począwszy od tradycyjnych kurów z zimną i ciepłą wodą, poprzez baterie jednouchwytowe, aż po baterie wyposażone w termostat.

Po zwróceniu uwagi na specyfikację baterii, warto sprawdzić materiał, z jakiego jest ona wykonana. Najczęściej spotkamy się z armaturą z mosiądzu pokrytą chromem. Warstwa pokrywająca armaturę ma ogromny wpływ na jej estetyczny wygląd w perspektywie lat. Na koniec pozostaje jedynie wybór modelu dostosowanego do stylistyki, a jakiej stworzona została łazienka.

zdjęcie: https://grb.es/

Popularne błędy popełniane przy zakupie armatury

Największym błędem przy zakupie armatury łazienkowej jest bez wątpienia nadmierne skąpstwo. Po kosztownym remoncie często nie możemy sobie pozwolić na większe wydatki, a co za tym idzie, sięgamy po tańsze wyposażenie. W przypadku baterii łazienkowych jest to niestety poważny błąd. Tańsza armatura zazwyczaj wiąże się z niższą jakością wykonania. Do produkcji takich baterii wybierane są gorsze materiały, zarówno w kwestii stopu metalu, jak również pokrycia baterii. Efekt? Szybsza utrata atrakcyjnego wyglądu oraz większa podatność na uszkodzenia i ciągłe kapanie.

Innym błędem jest spoglądanie w pierwszej kolejności na estetykę baterii łazienkowej. Ładny wygląd baterii powinien być jedynie zwieńczeniem produktu. Armatura ma być przede wszystkim funkcjonalna i niezawodna. Dlatego też, zwróćmy uwagę na sposób montażu oraz dostępne technologie, które przyczyniają się do oszczędności wody. Dopiero w końcowym etapie poszukiwań poszukajmy baterii, która będzie nie tylko funkcjonalna i niezawodna, ale również wizualnie dopasowana do naszej łazienki.

zdjęcia: https://www.bruma.pt/

Dlaczego warto zainwestować w droższe baterie łazienkowe?

Niska cena baterii łazienkowej oznacza, że do produkcji wykorzystano gorsze jakościowo materiały. Producenci armatury zwykle korzystają z miedzi oraz mosiądzu. Bateria może być jednak wykonana z różnych stopów metali. Duże znaczenie ma również pokrycie baterii. Weźmy chociażby baterie chromowane o wysokim połysku. W przypadku tańszych baterii, na powierzchni szybciej pojawią się zarysowania, a sama bateria zacznie matowieć. Już po kilku latach bateria może wyglądać na starą i zużytą, co na pewno nie wpłynie korzystnie na design łazienki. W przypadku baterii w kolorze niezwykle istotna jest trwałość oraz grubość farby pokrywającej armaturę. Coraz popularniejsze staje się produkowanie wykończeń łazienki z specjalną powłoką PVD, gwarantującą zdecydowanie wyższą trwałość sprzętu.

Gorsza jakość odbija się niekorzystnie także na trwałości i funkcjonalności. W takich bateriach często pojawia się problem przeciekania, co sprawia, że wydajemy krocie na hydraulika. W związku z tym, warto zdecydować się na większy, jednorazowy wydatek, dzięki czemu, unikniemy kosztownych napraw w przyszłości. Droższa armatura często oferuje nam również nowoczesne rozwiązania technologiczne: wbudowany termostat, system do oszczędzania wody, a w przypadku baterii prysznicowych także deszczownicę i bicze wodne.

Wygląd armatury a stylistyka łazienki

Poszukiwania dobrej baterii łazienkowej warto rozpocząć od gruntownego zapoznania się ze specyfikacją oraz od sprawdzenia opinii na temat wybranego producenta. Dopiero w dalszej kolejności możemy zwrócić uwagę na stylistykę baterii łazienkowej. Bez wątpienia duże znaczenie ma stylistyka naszej łazienki. Do łazienek zachowanych w stylu glamour świetnie sprawdzają się baterie pozłacane. Do wnętrz o charakterze industrialnym często wybieramy matowe baterie w kolorze czarnym, brązowym lub mosiężnym. Z kolei do łazienek klasycznych czy skandynawskich świetnie sprawdzają się tradycyjne baterie chromowane o wysokim połysku. Biorąc pod uwagę bardzo szeroki wybór produktów, bez trudu powinniśmy znaleźć baterię dostosowaną do naszej łazienki.