zdjęcia: https://www.pantone.com/color-of-the-year-2021

Amerykański instytut Pantone każdego roku wybiera najmodniejsze kolory, które przez najbliższe miesiące będą królowały w aranżacjach wnętrz. Pod koniec 2020 roku instytut podjął decyzję w kwestii tegorocznych kolorów. Są to: żółty kolor Illuminating oraz szary kolor Ultimate Grey. Od razu rodzi się pytanie, jak prawidłowo połączyć ze sobą te odcienie, aby stworzyć modną stylistykę.

Czym charakteryzują się kolory Pantone 2021?

Zacznijmy od stonowanego szarego Ultimate Grey. To odpowiedź na coraz popularniejsze aranżacje inspirowane stylem industrialnym oraz loftowym. Szarość jest bardzo uniwersalna i doskonale sprawdza się w nowoczesnych stylizacjach, zarówno w formie wygodnych i prostych mebli tapicerowanych, jak również w formie betonu, który może wykończyć nasze ściany i podłogi. Z kolei kolor żółty Illuminating jest bardzo wyrazisty i optymistyczny. Przywodzi na myśl soczystą cytrynę, ale również wiosenne, ciepłe słońce.

Czy Instytut Pantone połączył te kolory, aby przekazać nam optymistyczne przesłanie? Wszystko na to wskazuje! Rok 2020 był wyjątkowo trudny dla wszystkich ludzi, a wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Przez wiele dni byliśmy zamknięci w domach, to właśnie symbolizuje szarość. Na szczęście, wiele wskazuje na to, że rok 2021 będzie lepszy i pozwoli zażegnać kryzys. Zwiastunem nadchodzących, radosnych dni jest właśnie kolor żółty. Jak się okazuje, połączenie tych kolorów pozwala na stworzenie oszałamiającej i bardzo ciekawej aranżacji.

zdjęcie: https://www.novellini.pl/

W jaki sposób możemy połączyć kolor żółty i szary?

Kolor szary może być podstawą wnętrz zachowanych w różnych stylistykach: począwszy od stylu skandynawskiego i boho, poprzez ekskluzywne stylizacje glamour, aż po chłodny i nieco surowy styl industrialny. W tych aranżacjach dominować będzie właśnie kolor szary Ultimate Grey, czy to w formie betonu, klinkieru czy też miękkich i wygodnych mebli tapicerowanych. Z kolei kolor żółty wniesie do wnętrza optymizm i ciepło. Żółte mogą być zasłony, narzuty, klosze lamp, poduszki oraz inne akcenty dekoracyjne, które wpleciemy do naszego wnętrza. Dodatkowym akcentem kolorystycznym powinny być żółte kwiaty oraz pozytywna, relaksująca zieleń roślin.

Jeśli chodzi o materiały, tutaj mamy naprawdę duże pole do popisu. Z szarym kolorem świetnie zlewa się ciepłe drewno w różnych odcieniach, czarny metal, zarówno matowy, jak i połyskujący, naturalny kamień, cegła czy beton. W kolorze żółtym najczęściej będą kontrastujące, miękkie materiały: welur, bawełna, len, jedwab, tweed czy wełna.

Szary Ultimate Grey i żółty Illuminating – połączenie idealne?

Patrząc na przykładowe aranżacje, ciężko nie odnieść wrażenia, że kolory wybrane przez instytut Pantone na 2021 rok to strzał w dziesiątkę. Z jednej strony uniwersalna szarość, która doskonale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Z drugiej strony kolor żółty, które idealnie przełamie surowość i chłód szarości, wnosząc do wnętrza energię oraz optymizm. Jeśli zatem planujesz remont lub zastanawiasz się nad aranżacją w swoim nowym mieszkaniu lub domu, nie wahaj się skorzystać z potężnej mocy, jaką daje połączenie szarego i żółtego!

zdjęcia: https://bocchi.pl/