Czym charakteryzuje się styl Boho?
W dużej mierze był on kształtowany przez podróżników oraz odkrywców, którzy skupili się na eksplorowaniu dalekich kultur Ameryki Południowej oraz Afryki. Wielu ekspertów twierdzi, że styl Boho został zainspirowany kulturą rdzennych Indian. Następnie wplecione zostały motywy latynoskie z Ameryki Południowej oraz plemienne z dalekich krain Czarnego Kontynentu. W stylu boho pojawiają się także akcenty inspirowane kulturą aborygenów z Australii. Biorąc pod uwagę, że styl boho bazuje na naturalnych odcieniach, świetnie „dogaduje się” ze stylem skandynawski.
Jak narodził się styl Boho?
Początki tego stylu sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to niestrudzeni wędrowcy odkrywali owe zakątki i świata i przywozili stamtąd ozdoby produkowane przez miejscową ludność. Jeśli chodzi o użytkowy styl w architekturze wnętrz, już w latach 70. ubiegłego wieku zaczęły kształtować się pierwsze style przypominające obecny styl boho. Powodem w dużej mierze był bezwzględny kapitalizm oraz produkcja nastawiona na masowych odbiorców. Proste i bezduszne dekoracje oraz elementy wyposażenia domu szybko przestały wystarczać współczesnym konsumentom.
Aby to zmienić, sięgnięto po wyjątkowe i egzotyczne dekoracje z odległych krain Ameryki Południowej, Afryki i Australii. Tak narodził się inspirujący i bardzo różnorodny styl. Początkowo był bardzo wyrazisty i odważny. Dziś natomiast jest bardziej stonowany i zbliżony do skandynawskiego.
zdjęcie: https://www.rawdecor.pl/
Jaka kolorystyka pasuje do wnętrza w stylu boho?
Boho stawia na naturalne i proste odcienie przypominające barwy ziemi. Mamy zatem beże, różne odcienie brązu, odcienie kremowe, miodowe, żółte oraz rdzawe. Bazą może być również biel lub delikatna szarość. Czerń pasuje do dodatków i akcesoriów. W stylu boho nie może również zabraknąć zieleni w postaci różnorodnych roślin. Świetnie pasują tu praktyczne i proste w uprawie sukulenty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po różnokolorowe kwiaty do ożywienia wnętrza.
Jak w praktyce wykorzystać styl boho?
Różnorodność tego stylu sprawia, że możemy dowolnie bawić się aranżacjami oraz szukać pomysłu w pełni dostosowanego do naszych potrzeb. Kolorem przewodnim wnętrza jest biel, stonowana szarość lub beż. Kolorystyką drugoplanową w formie akcentów dekoracyjnych są: brąz, zieleń, ciepły żółty, a także czerń. Jeśli chodzi o dominujące materiały, w stylu boho dobrze prezentuje się drewno, bambus, rattan, wiklina, a także miękkie tkaniny: len, bawełna oraz wełna. Można także wpleść akcenty metalu, w formie brązu, mosiądzu, cyny oraz miedzi.
W stylu boho w dużej mierze królują starannie dobrane dodatki: wiklinowe kosze z kwiatami, drewniane lub gliniane doniczki, wszelkiego rodzaju plecionki, dywany, narzuty, zasłony, koraliki. Musimy pamiętać, że styl w dużej mierze pochodzi od podróżników, którzy przywozili do Europy rękodzieło wykonane przez miejscową ludność. Dlatego też, wszelkie ozdoby wykonane ręcznie (lub stylizowane na takie ozdoby), dobrze sprawdzą się we wnętrzu zachowanym w stylu boho. Nieodzowne są również motywy zwierzęce, takie jak cętki.
zdjęcie: https://elitameble.pl/
Czym charakteryzuje się wnętrze w styli boho?
Takie wnętrza są bardzo naturalne, ciepłe oraz przytulne. Jednocześnie, na bieżąco obcujemy z materiałami, które przywodzą na myśl Afrykę, Amerykę Południową czy Australię. Jest to bardzo inspirujące i sprawia, że mamy ochotę planować dalekie podróże po najbardziej odległych zakątkach świata. Z jednej strony dominuje tu prostota, z dużej, spora liczba dodatków i charakterystycznych elementów, jak chociażby pledy z plemiennymi wzorami. Duża liczba drobnych ozdób i dekoracji sprawia, że styl boho jest mniej funkcjonalny od skandynawskiego. Chodzi oczywiście o dłuższy czas, jaki musimy poświęcić posprzątanie takiego wnętrza.
Kluczem do sukcesu jest przemyślana aranżacja, w której króluje umiar. Zbyt duża liczba dekoracji zagraca bowiem wnętrze i czyni go mniej praktycznym. Dlatego też, warto postawić na kilka mocnych akcentów oraz funkcjonalne dodatki, takie jak: zasłony, poduszki, koce czy pledy. Podobnie jest z roślinnością. Styl Boho uwielbia soczystą i naturalną zieleń, ale nie powinniśmy przesadzać z nadmiarem takich dodatków. Jeśli interesują Cię wnętrza w stylu boho, zachęcamy także do zapoznania się z aranżacjami w pokrewnym stylu kolonialnym.
zdjęcia w galerii: https://pl.pinterest.com/