Urządzenie małej łazienki w sposób elegancki, a zarazem funkcjonalny jest pewnym wyzwaniem. W praktyce wystarczy jednak trzymać się kilku prostych wskazówek, które poprowadzą nas do oczekiwanego efektu. Podstawą jest odpowiednio dobrana kolorystyka, lśniące powierzchnię, praktyczne wyposażenie łazienki, a zarazem proste sztuczki, które optycznie powiększają wnętrze. Jak sprawić, aby mała łazienka była ładna i funkcjonalna?
Po pierwsze: zastanów się nad koncepcją
Podstawowym błędem jest wykańczanie i urządzanie łazienki bez planu. Wówczas najłatwiej o błędy, które zniweczą nasz wysiłek. W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie potrzebujemy w naszej łazience? Umywalki i kabiny prysznicowej? Z może ze względu na brak oddzielnej toalety musimy znaleźć miejsce również na muszlę klozetową. W łazienkach w bloku często musimy znaleźć miejsce również dla pralki. Do tego dochodzą oczywiście meble na środki czystości i środki higieniczne.
Warto zatem zapytać siebie i domowników o ich potrzeby, a następnie zastanowić się nad rozplanowaniem wnętrza. Wykonajmy dokładne pomiary, aby wiedzieć, jakiego wyposażenia szukać w marketach. Jeśli łazienka jest wyjątkowo mała lub posiada specyficzny kształt, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego architekta wnętrz, który pomoże nam do maksimum wykorzystać potencjał wnętrza i stworzyć praktyczną łazienkę.
W jaki sposób wykończyć małą łazienkę?
Bazą małej łazienki powinny być jasne odcienie oraz połyskujące powierzchnie. W ten sposób można uzyskać efekt optycznego powiększenia łazienki. Warto zwrócić uwagę na łazienki zachowane w stylu skandynawskim oraz minimalistycznym. Te style, jak żadne inne bazują przede wszystkim na funkcjonalności i komforcie. W małych łazienkach w stylu skandynawskim łatwo dostrzec rozwiązania, które starają się do maksimum zaoszczędzić wolną przestrzeń.
Warto także zastanowić się nad sposobem położenia płytek. W małych łazienkach nie musimy powiem montować płytek na całej wysokości ściany. Płytki można zastosować jedynie w tych miejscach, które są najbardziej narażone na zachlapanie. Pozostałe ściany można pomalować wodoodporną farbą. To rozwiązanie, z którym coraz częściej spotkamy się w małych łazienkach.
Wybieramy wyposażenie do małej łazienki
Wybór wyposażenia do małej łazienki często wymaga kompromisów. Jeśli cenimy sobie praktyczny prysznic, ale zarazem nie potrafimy odmówić sobie kąpieli w wannie, dobrym rozwiązaniem może być wanna ze składanym parawanem, który pozwoli na skorzystanie z niej tak, jak z tradycyjnego prysznica. Jeśli zależy nam wyłącznie na prysznicu, postawmy na płaski brodzik zlicowany z posadzką lub lekko wystający nad linię podłogi. Koniecznie dobierzmy przesuwne lub otwierane do środka drzwi, które zapewnią oszczędność miejsca.
Jeśli chodzi o umywalki, istnieje kilka praktycznych rozwiązań. W starych blokach często spotkamy się z umywalkami meblowymi. Są one wieszane na ścianie lub stelażu, a pod nim znajdują się szafki na środki czystości i akcesoria. Innym rozwiązaniem jest montaż umywalki na blacie. Misa może stać bezpośrednio na nim lub zostać wpuszczona w blat. Unikajmy natomiast wolnostojących umywalek, które zajmują przestrzeń i są mało praktyczne.
Koniecznie zwracajmy uwagę na wymiary interesującego nas wyposażenia łazienkowego. Czasami, w małych łazienkach należy walczyć o każdy centymetr przestrzeni. Miskę WC o tradycyjnej długości 52 cm zastąpmy taką o długości 48 cm. Jeśli wnętrze jest ogrzewane przez staromodny kaloryfer żebrowy, wymieńmy go na lekki grzejnik. Łazienki zwykle nie potrzebują dużych grzejników do uzyskania optymalnej temperatury. W ten sposób można zaoszczędzić dodatkowe miejsce, w którym być może uda nam się zawiesić szafkę na środki higieniczne.
Pralka w małej łazience – jak to zrobić?
W wielu mieszkaniach jedynym sensownym rozwiązaniem jest ustawienie pralki w łazience. Mimo wszystko, postarajmy się poszukać alternatyw. Być może w mieszkaniu znajduje się wnęka, w której można byłoby stworzyć punkt poboru wody, a następnie zabudować pralkę? Jeśli jednak łazienka jest złem koniecznym, wówczas wybierzmy model z systemem załadunku od góry, lub takie o głębokości 45 cm. Pralki nie powinny być bowiem zamknięte, ponieważ sprzyja to tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów. Ciągle otwarte drzwiczki pralki w małej łazience mogą być dużym utrapieniem.
Spójna stylistyka wnętrza – dlaczego jest tak istotna?
Wszelkie nieścisłości w stylistyce są bardziej widoczne w małych wnętrzach, a wszystko za sprawą bardziej skondensowanej przestrzeni. W związku z tym, musimy być bardzo uważni w doborze dodatków oraz akcesoriów. Jednocześnie nie może być ich za dużo, ponieważ w ten sposób łatwo o zagracenie wnętrza, które stanie się automatycznie ciaśniejsze. Jak już mówiliśmy, planując aranżację małej łazienki warto zwrócić uwagę na wnętrza zachowane w stylu minimalistycznym, industrialnym oraz skandynawskim. Przewodnie zasady tych stylistyk dobrze pasują także do małych wnętrz.
W przypadku małych łazienek o nieregularnych kształtach warto pomyśleć o zatrudnieniu projektanta wnętrz. Jest to dodatkowy koszt, ale biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, w ostatecznym rozrachunku często okazuje się, że była to dobra i opłacalna inwestycja. Mała łazienka powinna być maksymalnie prosta i wolna od nadmiaru akcentów, które wprowadzałyby chaos. Jeśli nie chcemy inwestować w poradę projektanta, warto przejrzeć w sieci przykładowe aranżacje, które być może pozwolą nam znaleźć inspirację także do swojej łazienki. W VEO #studiownętrz istnieje także możliwość zrealizowania wizualizacji z wybranym przez państwa wyposażeniem oraz płytkami.
zdjęcia w artykule: pinterest.com