Jak urządzić niebieską łazienkę?

Kolor niebieski często znajduje zastosowanie w aranżacjach łazienkowych. Sprawdza się zarówno w stylu klasycystycznym, skandynawskim, minimalistycznym czy marynistycznym. Błękit warto jednak komponować z innymi odcieniami, tak, aby nie zdominował on całej łazienki. Wówczas, wnętrze stałoby się chłodne, a jednocześnie, mogłoby przytłaczać, zwłaszcza przy niewielkim metrażu. O czym warto pamiętać tworząc łazienkę zachowaną w niebieskiej kolorystyce?

W jaki sposób łączyć kolor niebieski z innymi odcieniami i fakturami?

Zarówno błękit, jak i turkus dają nam dużo swobody, ponieważ należą do odcieni bardzo uniwersalnych, które dobrze łączą się z innymi kolorami oraz różnorodnymi materiałami. W niebieskiej łazience nieodzowna jest biel, która rozjaśnia wnętrze i zapobiega nadmiernej ekspansji ciemniejszego odcienia. Biel występuje pod postacią wyposażenia łazienkowego, białych płytek, jak również białych mebli, które doskonale prezentują się na tle niebieskiej ściany.

W niebieskiej łazience warto postawić na drewnopodobne płytki, które ocieplą wnętrze i sprawią, że stanie się ono bardziej przytulne. Płytki wykorzystujemy zwykle do wykończenia podłogi, ale również jako dekoracyjny motyw ścienny, np. w formie różnokolorowych odcieni. W przypadku minimalistycznych łazienek, kolor niebieski można mieszać zarówno z betonem, jak również naturalnym kamieniem. Z kolei w stylu marynistycznym warto wprowadzić ciepłe beże i pastele, które będą przywodzić na myśl gorącą plażę na brzegu oceanu.

Jak stworzyć łazienkę w stylu marynistycznym?

Styl marynistyczny cieszy się dużą popularnością w aranżacjach łazienkowych. Pozwala nam zbudować klimat wakacji i wypoczynku nad brzegiem wody. W takiej stylistyce, kolor niebieski warto zmieszać z bielą, ale również z beżami i kolorami przywodzącymi na myśl ciepły piasek. Jeśli chodzi o faktury, postawmy przede wszystkim na naturalne powierzchnie, a zatem płytki inspirowane drewnem lub naturalnym kamieniem w kolorze białym lub szarym. Lśniące powierzchnie mają zdolność do optycznego powiększania wnętrza, o czym warto pamiętać w łazienkach o mniejszym metrażu.

W dużych wnętrzach świetnie sprawdzą się płytki w dużych formatach. Jeśli nasza łazienka jest dostatecznie duża, możemy stworzyć w niej pokój kąpielowy. W takim wnętrzu nie może zabraknąć dużej wanny. Ponadto, styl morski warto podkreślić poprzez odpowiednio dobrane dodatki. Mogą to być duże, ozdobne muszle, motyw statku zamkniętego w butelce czy też koło ratunkowe. Styl morski można połączyć ze stylem prowansalskim związanym z regionem basenu Morza Śródziemnego. W takich łazienkach nie może zabraknąć wiklinowych koszy z lawendą.

Ekskluzywna łazienka w niebieskiej kolorystyce

Kolor niebieski z powodzeniem sprawdzi się również w ekskluzywnych łazienkach, które mają nam zaoferować odrobinę luksusu. W takich wnętrzach dobrze czują się ciemniejsze odcienie granatu. Idealnym rozwiązaniem jest ponadczasowa tonacja navy. Pamiętajmy, że odcień ten nie musi być koniecznie wprowadzony w formie płytek. W wielu nowoczesnych łazienkach płytki są układane do pewnej wysokości w miejscach najbardziej narażonych na zachlapanie. Mogą to być lśniące, białe płytki, które połączymy ze ścianami pomalowanymi na niebiesko.

Ciemniejsze odcienie niebieskiego warto ocieplić jaśniejszym drewnem. Na tle takich ścian doskonale prezentują się białe, ale również jasnobrązowe meble. Stylowym dodatkiem okaże się ciemna armatura, w tym również czarne baterie prysznicowe, jak również złote obramowania zastosowane w lustrze nad umywalką. Ekskluzywne łazienki stawiają na dużą swobodę i przestrzeń, dlatego też, w takich wnętrzach nie trzeba stosować wielu dodatków i dekoracji. Z jasnym drewnem i granatowymi ścianami świetnie komponuje się żywa i mięsista zieleń, a zatem warto pomyśleć o wstawieniu rośliny doniczkowej. W przypadku ciemnych łazienek może to być sztuczna roślina.

Minimalistyczna łazienka w niebieskich barwach

Uniwersalny błękit znajdzie zastosowanie także w minimalistycznych łazienkach stworzonych w stylistyce industrialnej lub loftowej. W takich wnętrzach doskonale czują się płytki inspirowane na cegły. Mogą być białe, ale również jasnoszare. Nieco trudniej wkomponować naturalne, czerwone cegły, ale i takie aranżacje możemy znaleźć w katalogu industrialnych łazienek. W takich wnętrzach warto zastosować matową armaturę oraz płytki inspirowane szarym betonem. Takie wnętrze z jednej strony jest nieco surowe, ale z drugiej, niezwykle praktyczne, a zarazem przytulne.

W industrialnej łazience łatwo wkomponować matowe metale, które mają imitować starszy materiał. Nierzadko stosuje się nawet sztuczną rdzę. Jeśli chodzi o meble, dobrym rozwiązaniem będą proste, geometryczne szafki i półki z postarzanego drewna. Pamiętajmy również o oświetleniu punktowym typowym dla stylu industrialnego. Dodatki i ozdoby są tutaj ograniczone do absolutnego minimum. Domeną stylu minimalistycznego jest bowiem prostota i praktyczność.