Szybki prysznic to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób aktywnych, żyjących w ciągłym pośpiechu. Jest to również wybór bardziej ekologiczny od kąpieli w wannie, a wszystko za sprawą mniejszego zużycia wody. Decydując się na zakup brodzika i kabiny warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty, które pomogą wybrać odpowiednią kabinę prysznicową.

Wymiary brodzika pod kątem metrażu łazienki

W pierwsze kolejności warto zwizualizować sobie gotową łazienkę. Co dokładnie chcemy w niej umieścić? Prysznic? Wannę? Umywalkę z szafkami? Muszlę klozetową i brodzik? Pralkę? Każdy z tych elementów zajmuje przestrzeń i w wielu sytuacjach okazuje się, że nasza łazienka jest po prostu zbyt mała, aby umieścić w niej wszystkie elementy, na których nam zależy. Dlatego w pierwszej kolejności warto wymierzyć łazienkę, wybrać najważniejsze elementy wyposażenia i spróbować je rozmieścić w taki sposób, aby jednocześnie zachować dostatecznie dużo swobody.

Gdy znamy już finalną aranżację łazienki, możemy przejść do zakupu konkretnych elementów, w tym oczywiście kabiny prysznicowej. Możemy kupować poszczególne elementy, takie jak: brodzik, kabina, bateria prysznicowa oddzielnie lub zdecydować się na zakup kompletnej kabiny gotowej do ustawienia w naszym domu. Kluczowy jest jednak rozmiar brodzika. Jeśli dysponujemy przestronną łazienkę, nasz wybór będzie praktycznie nieograniczony. Jeśli jednak nasza łazienka nie należy do największych, należy poszukać kompromisu pomiędzy rozmiarem brodzika a funkcjonalnością łazienki.

Kształt brodzika dostosowany do aranżacji łazienki

Duże znaczenie ma również wybór kształtu brodzika. Do najpopularniejszych należą brodziki kwadratowe oraz prostokątne. W wielu łazienkach świetnie sprawdzają się jednak brodziki półokrągłe, które zabierają mniej miejsca i lepiej wkomponowują się do niewielkiej łazienki. Kształt brodzika należy dostosować do rozmieszczenia pozostałych elementów, a także do lokalizacji samego prysznica.

W niewielkich łazienkach, bardzo dobrym rozwiązaniem są również pięciokątne brodziki, które świetnie dopasowują się do rogu pomieszczenia, a ponadto nie wychodzą zanadto do środka wnętrza. Pięciokątne brodziki cieszą się coraz większą popularnością w nowoczesnych łazienkach zachowanych w minimalistycznych stylach, gdzie celem nadrzędnym jest wysoka funkcjonalność.

Pamiętaj również, że brodziki mają różne wysokości. Bestsellerem w ostatnich czasach są brodziki niskie, które mają wysokość około 3 centymetrów. Zdecydowanie ułatwia to codzienne funkcjonowanie, szczególnie kiedy z prysznica korzystają dzieci lub osoby starsze.

Rodzaj drzwi w kabinie prysznicowej

Wyróżniamy dwa rodzaje drzwi stosowanych w kabinach prysznicowych: otwierane oraz przesuwne. Tutaj łatwo dokonać właściwego wyboru. Jeśli dysponujemy przestronnym wnętrzem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać kabinę z drzwiami otwieranymi, które nie będą zahaczać o inne elementy wyposażenia. Jeśli musimy dostosować prysznic do realiów małego metrażu łazienki, w takich sytuacjach bezwzględnie wybieramy drzwi przesuwne, które nie zabierają dodatkowego miejsca. Obecnie wielu producentów posiada w ofercie szkło kabiny prysznicowej ze specjalną powłoką, zapobiegającą powstawaniu osadu z mydła i wody, co zdecydowanie ułatwia nam utrzymanie jej w czystości. W zależności od modelu powłoka ta może być wypalana lub nałożona po wypaleniu. Warto zapytać sprzedawcę o taką opcję, żeby zaoszczędzić swój czas w przyszłości. Warto też dopasować kolorystycznie elementy metalowe do elementów z aranżacji całej łazienki, na przykład, jeśli mamy złote baterie, dobierzmy do nich złote profile w kabinie prysznicowej.

Cena kabiny prysznicowej oraz wyposażenie dodatkowe

Przy zakupie często musimy zwracać uwagę również na budżet, który przygotowaliśmy na zakup kabiny prysznicowej. Jeśli wybieramy kompletnie wyposażoną kabinę, sprawa jest prosta, ponieważ od razu widzimy, jaki koszt nas czeka. W przypadku wyboru poszczególnych elementów musimy pamiętać o sumowaniu kosztów. Do brodzika i kabiny należy doliczyć funkcjonalną baterię. Może być ona wyposażona w deszczownicę oraz bicze wodne. Biorąc pod uwagę, że kabina prysznicowa to inwestycja na lata, warto przygotować budżet z 10-20% zapasem.