Wybór miski WC do nowoczesnej łazienki wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym. Wszystko za sprawą rozbudowanej oferty produktów. Miski różnią się kształtem i wyglądem, sposobem montażu, a także posiadanymi technologiami. Obecnie, ogromną popularnością cieszą się miski bezrantowe, zwane również jako miski bezkołnierzowe lub rimless. Ich opływowy i elegancji kształt sprawia, że coraz częściej zastępują one tradycyjne miski w nowoczesnych łazienkach.

Co to jest miska bezrantowa?

Muszla bezkołnierzowa jest pozbawiona wewnętrznego kołnierza ceramicznego, czyli zagłębień w górnej części muszli. Tego typu miski są dostępne pod kilkoma nazwami: bezkołnierzowe, bezrantowe, rimfree czy rimless. W ostatnich latach, modele te cieszą się coraz większą popularnością ze względu na szereg korzyści. Miski bezrantowe odznaczają się zarówno nowoczesnym i estetycznym wyglądem, jak również większą funkcjonalnością, a zatem, doskonale wpisują się w koncepcję współczesnych łazienek, które mają nam zagwarantować maksymalny komfort.

zdjęcie: www.hatria.com

Czym różni się miska bezrantowa od zwykłej?

Tradycyjne miski WC są wyposażone w ceramiczny kołnierz przebiegający zgodnie z wewnętrzną, górną krawędzią miski. Kołnierz ten w dużej mierze służy do równomiernego rozprowadzania wody podczas spłukiwania. W nowoczesnych miskach rimless kołnierze zostały zastąpione przez lekkie zagłębienia, które pozwalają na dokładne spłukiwanie muszli. W praktyce, miska posiada opływowy kształt i nie posiada żadnych rantów, a subtelne zagłębienia są ledwo dostrzegalne na jednolitej powierzchni.

Jakie zalety posiadają miski bezkołnierzowe?

Estetyczny wygląd bezkołnierzowych misek WC to niejedyny powód, dla którego rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Najważniejszym atutem jest większa higiena. W tradycyjnych miskach, pod rantami często gromadzą się niebezpieczne bakterie, których ciężko jest się pozbyć. W tym celu stosuje się silne detergenty rozprowadzane wzdłuż krawędzi rantu. Bardzo trudno jest jednak rozprowadzić środek po całym rancie, przez co sprzątanie staje się mniej efektywne. Miski bezrantowe są dużo prostsze w czyszczeniu i nie wymagają czasochłonnego szorowania. Cała powierzchnia miski jest dostępna, co pozwoli wyeliminować wszystkie bakterie, kamień oraz zanieczyszczenia.

zdjęcie: www.hatria.com

Większa oszczędność wody z miskami rimless

Nawet 9-12 litrów wody jest zużywane przy spłukiwaniu muszli z dawnym typem spłuczki. Wiele lat temu dostrzeżono tą niegospodarność, a producenci zmniejszyli pojemność spłuczek do 6-7 litrów. Miski rimless w trosce o środowisko idą krok dalej. Brak kołnierzy i opływowy kształt pozwalają na równomierne rozprowadzenie wody po całej powierzchni miski, dzięki czemu, zużywamy znacznie mniej wody na dokładne spłukanie muszli. Dlatego też, w zestawach z miskami rimless często spotkamy się ze spłuczkami o pojemności 3-6 litrów wody.

Czy warto zainwestować w miskę bez rantów?

Zdecydowanie tak! Bezrantowe miski oferują znacznie większą higienę, pozwalają oszczędzić czas przy szorowaniu muszli, a jednocześnie dbają o większe oszczędności wody. Co więcej, ich opływowy kształt świetnie sprawdza się w nowoczesnych łazienkach, które pieczołowicie aranżujemy w trosce o każdy detal. W tego typu miskach nie zachodzi konieczność stosowania silnych detergentów, które stworzono głównie z myślą o tradycyjnych miskach. Reasumując, kołnierze bezrantowe to schludne, higieniczne, ekologiczne i praktyczne rozwiązanie.

zdjęcie: excellent.com.pl