Nie dziwi fakt, że tak wiele osób pragnie stworzyć chociaż namiastkę Prowansji w swoim domu. W tym artykule postaramy się przybliżyć ten styl aranżacyjny i wskazać konkretne wskazówki potrzebne do stworzenia łazienki w stylu prowansalskim.

Czym powinno charakteryzować się wnętrze w stylu prowansalskim?

Przede wszystkim przestrzenią i poczuciem swobody. W stylu prowansalskim najlepiej prezentują się większe łazienki z dostępem do okna. Naturalne światło jest bowiem niezwykle istotne w tych wnętrzach. W końcu mamy poczuć się jak na południowym wybrzeżu Francji. Ciasne i ciemne łazienki nie wypadają tak dobrze, choć oczywiście możemy i w takich wnętrzach stworzyć namiastkę tej przepięknej krainy. W takiej łazience mamy się czuć swobodnie i spokojnie, tak, jakbyśmy stali pośród lawendowego pola, a przed nami roztaczał się widok na wzgórza i Morze Śródziemne.

zdjęcie: elitameble.pl

Jaka kolorystyka pasuje do łazienki w stylu prowansalskim

Francuski pisarz, Antoine de Rivarol, jest autorem następującego cytatu: „Co nie jest jasne, nie jest francuskie”. To maksyma, która będzie nam przyświecać także przy aranżowaniu wnętrza w stylu prowansalskim. W takich wnętrzach powinna dominować biel. Wyróżniającymi się akcentami może być oczywiście: oliwkowy, beżowy, pastelowy oraz obowiązkowo lawendowy. Dodatkami mogą być również: jasny błękit oraz słoneczny żółty. Na podłodze możemy sobie pozwolić na odrobinę brązu i złota w formie drewnopodobnych płytek. Klasyczne wnętrza w stylu prowansalskim stawiają jednak na jasną posadzkę.

zdjęcia: pinterest.com

Jak wybrać płytki do łazienki prowansalskiej?

Zacznijmy od tego, że łazienki w stylu prowansalskim nie należy całkowicie wypełnić płytkami. Płytki stosujemy w miejscach, które są najbardziej narażone na zachlapanie, a zatem: na podłodze, a także na ścianach w okolicy umywalki, wanny, muszli klozetowej oraz prysznica. Pozostałe przestrzenie możemy wykończyć jasną, wodoodporną farbą. Płytki powinny optycznie powiększać nasze wnętrze. Dobrze sprawdzą się zatem jasne i połyskujące powierzchnie. Mocniejsze akcenty oliwkowego czy lawendowego możemy stosować w najbardziej reprezentatywnych częściach łazienki. Dobrze sprawdzą się również małe cegiełki w jasnym odcieniu beżowego lub pastelowego.

Wyposażenie łazienki w stylu prowansalskim

Jeśli pozwala nam na to nasza łazienka, w stylu prowansalskim doskonale sprawdzają się wolnostojące, niezabudowane wanny z baterią wychodzącą z ziemi. Przypominają one dużą balię, do której właściciel winnicy wchodził po ciężkiej pracy na mocno nasłonecznionych wzgórzach. Wanna może być biała lub jasnobłękitna. Podobnie wygląda to w przypadku brodzika i umywalki.

Jeśli chodzi o meble, tutaj zdecydowanie najlepiej wypadają białe szafki, które mogą zawierać akcenty kolorystyczne typowe dla stylu prowansalskiego. Ładnie prezentują się typowe szafki rustykalne, które są stylizowane w taki sposób, aby wyglądać starzej. Zadbajmy o dobre oświetlenie. Zdobione kinkiety lub plafony sprawdzą się w tym wnętrzu doskonale. Żarówki powinny emitować światło zbliżone do temperatury barwowej słońca w bezchmurny dzień. Jest to ponad 6000K.

 zdjęcia: omires.pl

Stylowe dodatki do łazienki prowansalskiej

Styl prowansalski uwielbia dodatki! To one ukoronują wnętrze i pozwolą w pełni wydobyć cechy charakterystyczne dla Prowansji. Wiklinowy kosz wypełniony lawendą, zwiewne i lekkie zasłony, zapachowe świece, które pozwolą uzyskać przyjemną woń lawendy, wiklinowy gąsior w reprezentacyjnej części łazienki, duże lustro z błękitnym lub oliwkowym obramowaniem – to tylko niektóre z opcji, które można wykorzystać w łazience w stylu prowansalskim. Kolejnym przykładem stylu prowansalskiego są wazony z polnymi ziołami. Dzięki takim dodatkom budujemy uczucie swobody i sprawiamy, że każda minuta w łazience stanie się pełna relaksu.