Różne wykończenia płytek łazienkowych

Do wykończenia łazienek często wykorzystujemy praktyczne i trwale płytki ceramiczne lub gresowe. Producenci oferują nam płytki zachowane w różnych stylistykach i podzielone na rozmaite kolekcje. Mnogość wzorów, formatów i faktur sprawia, że każdy z nas może zaprojektować łazienkę pod kątem indywidualnych potrzeb. W tym artykule omówimy najważniejsze rodzaje wykończenia płytek stosowanych w łazienkach.

Uniwersalne płytki drewnopodobne do łazienki

W klasycznych łazienkach często spotkamy się z płytkami drewnopodobnymi, które imitują panele lub parkiet. Pozwolą wnieść do łazienki ponadczasową fakturę drewna, zachowując przy tym wysoką funkcjonalność i trwałość na lata. Płytki drewnopodobne są zazwyczaj stosowane na podłogach oraz do zabudowy armatury łazienkowej. Mogą także służyć do wyeksponowania reprezentatywnej części łazienki, np. w okolicach umywalki. Zaletą drewnopodobnych płytek jest uniwersalność – można je łączyć praktycznie z każdą powierzchnią.

Mozaiki oraz wzorzyste płytki łazienkowe

Do wykończenia łazienki można wykorzystać także niewielkie, różnokolorowe płytki, które składają się na spójną i efektowną mozaikę. Układanie takich płytek jest dosyć czasochłonne i kosztowne, dlatego też, alternatywą mogą być po prostu duże płytki, które tworzą na ścianie dowolne kształty i wzory, np. motywy kwiatów i roślinności. Jeśli zależy Ci na ciekawej i przytulnej łazience, tego typu płytki sprawdzą się doskonale. Różnokolorowe i wzorzyste płytki są dedykowane osobom, które cenią sobie indywidualizm oraz odważne rozwiązania.

Płytki inspirowane betonem – poznaj ostatni krzyk mody

Coraz większą popularnością cieszą się łazienki zachowane w stylu industrialnym oraz loftowym. W takich wnętrzach doskonale sprawdza się solidna, choć nieco surowa faktura betonu. Płytki betonopodobne są chętnie wykorzystywane zarówno do wykańczania podłóg, jak również ścian. Dobrze łączą się z powierzchniami metalowymi, a także drewnem. Łazienka wykończona w ten sposób jest nieco surowa, ale jednocześnie buduje poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Płytki marmuropodobne oraz inspirowane kamieniem

Zastosowanie prawdziwego marmuru do wykończenia wnętra byłoby oczywiście bardzo kosztowne. Na szczęście, możemy sięgnąć po płytki marmuropodobne, które doskonale imitują ten kamień. To idealna propozycja do wszystkich łazienek zachowanych w ekskluzywnym stylu glamour. Największym zainteresowaniem cieszą się białe płytki marmuropodobne z szarymi oraz czarnymi żyłami. Jako akcent dekoracyjny stosuje się czarne płytki z białymi żyłami. W bogatej ofercie producentów płytek łazienkowych znajdziemy również kolekcje inspirowane innymi gatunkami kamienia. Tworzą one bezpieczną i zamkniętą przystań, w której mamy ochotę odpoczywać.

Czym charakteryzują się płytki lastryko?

Dawne lastryko kojarzy nam się ze starymi blokami. Jednak nowoczesne płytki w sposób znacznie lepszy wykorzystują fakturę lastryko czy też terazzo. Jest to rodzaj powierzchni betonowej, w której widać drobne kamyczki. Klastyczne płytki lastryko są jasne i zawierają elementy czerni, szarości, brązu oraz beżu. W kolekcjach adresowany do nowoczesnych wnętrz znajdziemy różnorodne płytki lastryko, które chętnie sięgają także po inne kolory, w tym niebieski, zielony, a nawet czerwony.

Klasyczne płytki czarno-białe

Szukasz ponadczasowej aranżacji, która nawet po wielu latach będzie prezentować się wyjątkowo i stylowo? W takim razie, idealnym rozwiązaniem są czarno-białe płytki, które można wykorzystać zarówno w łazience, jak również w kuchni. Można je układać w romby, kwadraty lub prostokąty. Tak wykończona powierzchnia doskonale łączy się z innymi materiałami, w tym, z modnym betonem. Jako akcent dekoracyjny możemy wykorzystać czarno-białe płytki z różnorodnymi wzorami: kształtami geometrycznymi, akcentami roślinnymi czy gwiazdami.

Rodzaje wykończenia powierzchni płytek

Poza bogatą paletą kolorów i wzorów, warto zwrócić uwagę na techniczny aspekt wykończenia płytek. W zasadzie, możemy je podzielić na trzy grupy: połyskujące, półpołyskujące oraz matowe. W przypadku płytek połyskujących mamy do wyboru płytki polerowane oraz szkliwione. Świetnie sprawdzają się w mniejszych łazienkach, ponieważ odbijają światło, co optycznie powiększa wnętrze. Płytki półpolerowane, zwane również lappato, łączą zalety połyskujących powierzchni z matem. To bardzo modne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych łazienkach. Na koniec, powierzchnie matowe, które pochłaniają światło, tworząc zamkniętą, intymną przestrzeń łazienki. Płytki o matowym wykończeniu lepiej sprawdzają się jednak w przestronnych wnętrzach.