Łazienki zachowane w stylu retro mogą przyjmować bardzo różne oblicze. Styl ten odnosi się bowiem do przeszłości i stara się naznaczyć wnętrze stemplem czasu. To jednak od nas zależy, do jakiej przeszłości odnosić się będzie nasza łazienka. Wnętrze w stylu retro to elegancja, wysoki komfort, ale również ponadczasowy wygląd. Czym konkretnie charakteryzuje się taki styl? Jak go wykorzystać przy aranżowaniu łazienki?

zdjęcie: sapho.pl

Czym odznacza się styl retro?

Styl retro często sięga po motywy, które w przeszłości cieszyły się dużą popularnością, ale w ostatnich latach były uznawane za niemodne. Weźmy chociażby lastryko. Na początku XXI wieku znaczenie tego materiału spadło, ze względu na wszechstronny dostęp do różnorodnych płytek łazienkowych. W ostatnich latach wróciło jednak do łask. Swoją drugą młodość przeżywa także beton. Retro zabiera na do wnętrz, które królowały w przeszłości. Mamy jednak pełną dowolność w kwestii wyboru okresu, do którego będziemy się odnosić. Retro może być zarówno łazienka barokowa ze starym drewnem, jak również kolorowa łazienka z akcentami dekoracyjnymi zachowana stylu Ameryki lat 70.

zdjęcie: omnires.pl

Jaka kolorystyka dominuje w stylu retro?

Najczęściej spotkamy się z jasnymi odcieniami, które stanowią dobrą bazę dla motywów dekoracyjnych. Nieodzowny jest również brąz, np. w formie płytek inspirowanych starym drewnem. Wiele łazienek w stylu retro wykorzystuje ponadczasowe połączenie w stylu Black & White. Czarno-białe płytki w łazience okraszone wolnostojącą wanną to świetny przykład na uzyskanie łazienki w stylu retro. Oczywiście możemy również bazować na dawnych łazienkach, w których stawiano na szalone połączenia kolorystyczne, np. zielonego i pomarańczowego. Tutaj jednak należy zachować większą ostrożność, ponieważ łatwo o błędy, które niekorzystnie wpłyną na efekt końcowy.

zdjęcia: www.graff-designs.com

 


 

 

 

Jakie materiały sprawdzą się w łazience retro?

Tutaj również mamy szerokie pole do popisu. Płytki drewnopodobne, betonopodobne, a także inspirowane naturalnym kamieniem – retro daje ogromną swobodę, ponieważ wiele zależy od późniejszego doboru dodatków i akcesoriów, które nadadzą łazience finalnego sznytu. Obecnie bardzo modne jest również lastryko, które przywodzi na myśl łazienki z lat 70. i 80. Wystarczy dobrać armaturę w dawnym stylu, aby stworzyć łazienkę, która zabierze nas w inspirującą podróż do przeszłości.

Wybór armatury łazienkowej do łazienki retro

Pamiętasz stare baterie z dwoma kurkami oznaczonymi niebieskim i czerwonym kolorem? Łazienki z PRL-owskich bloków słynęły właśnie z takiej, dość topornej armatury. Dzisiaj znajdziemy szeroką gamę nowoczesnych produktów, które starają się wykorzystać klimat tej armatury, ale jednocześnie, eliminują jej wady. Jeśli zdecydujesz się na wannę wolnostojącą, świetnym rozwiązaniem będzie bateria podłogowa. Do łazienek w styli retro pasują matowe metale, takie jak chociażby: miedź, nikiel, brąz, ale również kute żelazo.

 

 

 

 

 

zdjęcie: www.graff-designs.com

 


 

zdjęcia: www.graff-designs.com

Dodatki do łazienki – ukoronowanie stylu retro

Okrągłe lustro z matową obwolutą, drewniane szafki z przesuwnymi drzwiami, solidny i dość toporny kinkiet łazienkowy, dekoracja w formie rzeźby, a nawet… zasłony i materiały, które wnoszą do łazienki nieco miękkości i delikatności. Kluczem do sukcesu jest dobór dodatków, które nawiązują bezpośrednio do okresu z przeszłości, którym się wzorujemy. Najlepszym sposobem jest po prostu sprawdzenie kilku przykładowych aranżacji w stylu retro. W ten sposób łatwo o dobrą inspirację.

 zdjęcie: omnires.pl