zdjęcie: https://www.tecnografica.net/

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Zdefiniowanie eklektyzmu w architekturze wnętrz jest niezwykle trudne, podobnie zresztą, jak przypisanie mu konkretnych cech. Dlaczego? Otóż, eklektyzm stawia na swobodę, lubi łączyć ze sobą elementy, które z pozoru do siebie nie pasują. Chętnie łączy kilka różnych stylów, tworząc ciekawą całość. To wszystko sprawia, że styl eklektyczny jest prawdziwym wyzwaniem nawet dla doświadczonych projektantów wnętrz.

Styl eklektyczny – definicja zależy od Ciebie!

Początki eklektyzmu w architekturze sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Jego wyznawcy w dużej mierze chcieli wyrwać się z ram narzucanych przez inne style. Eklektyzm to dowolność, swoboda, możliwość łączenia kilku stylów w jeden. Ujmijmy to w ten sposób: Kierując się stylem eklektycznym, salon możemy wykończyć na kilkanaście różnych sposobów i każdy będzie inny. Niemniej jednak, pojawiają się pewne cechy wspólne, do których za chwilę dojdziemy. Przykładem eklektyzmu w architekturze może być Wieża Eiffla lub Statua Wolności, a z budowli dostępnych w naszym kraju, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 

zdjęcia: https://www.tecnografica.net/

Jak stworzyć wnętrze w stylu eklektycznym?

Na wstępie warto zaznaczyć, że takie wnętrza są wyjątkowo odważne, ciekawe i z pozoru nieuporządkowane. Określenia takie jak: artystyczny nieład czy twórczy chaos są tutaj w pełni adekwatne. Tworząc wnętrze w stylu eklektycznym możemy sięgnąć po elementy obecne w kilku stylach. Wykorzystujemy bowiem pewne podobieństwa pomiędzy stylami i urozmaicamy je różnicami. I tak, weźmy style skandynawski oraz industrialny. Z pozoru są one na dwóch odrębnych końcach skali. Naturalny styl skandynawski z przemysłowym stylem industrialnym. Czy to da się połączyć?!

Jak najbardziej, projektujemy wnętrze w stylu skandynawskim, dbając o zachowanie przewodniej kolorystyki, na którą składają się: biel, beż, brąz, czerń oraz inne, pokrewne kolory. Ciepłe drewno może tu kontrastować z szarym betonem. Miękka i przestronna kanapa z prostą, metalową lampką. Prosty stolik z ozdobnym wazonem z kolorowymi kwiatami. W skrócie, tak właśnie działa eklektyzm: staramy się wydobyć podobieństwa pewnych stylów, które złożą się na motyw przewodni, z kolei różnice wykorzystamy do stworzenia akcentów dekoracyjnych. Inny przykład? Zwróć uwagę na wnętrza zachowane w stylu boho loft, w którym łączy się dwa skrajne style. To właśnie czysty eklektyzm!

Kiedy warto zdecydować się na styl eklektyczny?

Jest to rozwiązanie dedykowane wszystkim miłośnikom odważnych wnętrz z charakterem. Jeśli nie lubimy być zamykani w sztywno określonych ramach, docenimy swobodę, jaką daje nam eklektyzm. W tym stylu możemy zrobić niemal wszystko!

I tu pojawia się główne zagrożenie. Pewien chaos i nieporządek są jedynie złudzeniem. Tak naprawdę, wszystko musi być dobrze dopasowane. Oczywiście możemy wstawić do wnętrza wiele różnych i niepasujących mebli, ale czy będzie to wyglądało dobrze? Niekoniecznie. Łatwo o kosztowne pomyłki, które sprawią, że wnętrze będzie prezentowało się jak rupieciarnia lub antykwariat, w którym można znaleźć wszystko. W związku z tym, jeśli chcemy stworzyć wnętrze w stylu eklektycznym, zwróćmy uwagę na wiele przykładowych aranżacji, aby wydobyć z nich esencję. Eklektyzm w architekturze wnętrz to spore wyzwanie, z którym często mają problem nawet doświadczeni projektanci.


zdjęcie: https://www.pamesa.com/index.html


Jeśli artykuł Cię zainteresował, przyjdź do Veo #studiuwnętrz, a My z wielką chęcią pomożemy Ci zaaranżować wymarzoną przestrzeń!